Każdy przypadek wypadania włosów może mieć różną genezę, a w związku z tym, różne kierunki terapii. Podstawą prawidłowego rozpoznania typu łysienia jest wywiad wraz z późniejszymi badaniami.

ŁYSIENIE ANDROGENOWE

Objaw chorobowy polegający na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy włosów na głowie, aczkolwiek nie wszystkie obszary głowy są jemu podatne w jednakowym stopniu.

ŁYSIENIE TYPU MĘSKIEGO – SKALA HAMILTONA

Skala Norwood’a – Hamiltona pomaga określić stopień zaawansowania łysienia u mężczyzn. Została ona stworzona przez lekarzy celem sklasyfikowania etapów wypadania włosów. Wykorzystuje się ją w celu porównywania postępu w odrastaniu lub dalszej utraty włosów. Określ stopień łysienia u klienta oraz dziel się z nim tą informacją w miarę postępu kuracji. Im większy stopień tym bardziej zaawansowane jest łysienie.

ŁYSIENIE TYPU DAMSKIEGO – SKALA LUDWIGA

PRZYCZYNY ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO

W zależności od indywidualnych cech genetycznych pacjenta, łysienie może być stanem dziedzicznym.
U mężczyzn jak i kobiet hormon DHT wpływa na miniaturyzację meszka włosowego.
Łysienie androgenne u kobiet wiąże się z działaniem androgenów – męskich hormonów, które zawsze są obecne, natomiast w ilości zdecydowanie mniejszej niż u mężczyzn.

ŁYSIENIA TELOGENOWE – NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW

PRZYCZYNY ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO

Łysienie telogenowe jest stanem, w którym włosy wypadają zdecydowanie intensywniej niż zwykle. Najczęściej jest tymczasowe a odrost włosów występuje samoistnie.
Łysienie telogenowe zachodzi zazwyczaj około 1-3 miesięcy po wystąpieniu czynnika intensywnie wpływającego na organizm, np.: poważny stres, poród, anemia, choroby tarczycy, operacja, narkoza, wypadek, choroba, przewlekłe leczenie, niedobory pierwiastkowe, osłabienie, niedożywienie, zatrucia itp.

ŁYSIENIA PLACKOWATE

Włosy przy łysieniu plackowatym wypadają najczęściej ogniskowo, pozostawiając w miejscach chorobowych gładką i delikatną skórę.

Łysienie plackowate może powodować różnego rodzaju łysienia:

  • ogniskowe – łyse ogniska
  • totalne – całkowita utrata włosów na głowie
  • uniwersalne -całkowita utrata włosów na ciele

ŁYSIENIA BLIZNOWACIEJĄCE

Powstaje na skutek procesu destrukcji mieszka włosowego, może być też efektem: oparzenia, infekcji, promieniowania.
Przyczyna łysienia bliznowaciejącego nie jest stwierdzona. Wiadomo, że w miejscach chorobowych występuje stan zapalny brodawki włosa powodując tym dezaktywację mieszka oraz jego zabliźnienie.